Jaký průměr zvolit – nejmenší ratolesti si mohou začínat osvojovat tento svérázný pohyb na malém nářadí o průměru, řekněme 100 cm. Musí však skákat pod dohledem, a pohybovat se na odrazové ploše pouze po jednom.

skákající dívka

Trampolína byla původně konstruována pro volná prostranství, nebo pro prostředí, jako jsou kryté sportovní haly, kde nejste limitováni uzavřeným prostorem. Ideální tedy je, mít ji umístěnou venku. A jak velký průměr? Nejvíce se prodávají dva typy – 305 cm a 366 cm. Obecně platí nepsané pravidlo, že velký průměr znamená menší pravděpodobnost úrazu a větší komfort při skákání, a tyto dva typy výrobků takové požadavky splňují. Větší průměry nářadí nad 4 metry pak vyžadují poměrně velkou volnou plochu na zahradě, a proto také nejsou mezi zákazníky tolik žádané.

Umístění nářadí – v souvislosti s průměrem odrazové plochy se dostáváme k její instalaci na vhodné místo. V první řadě musí být takové, kde není přímo nad odrazovou plochou žádná překážka, může se totiž stát, že se soustředíte na vhodné podloží, zatímco vám unikne větev ze stromu, umístěná přímo nad vaší hlavou. Dále by měla být dětská trampolína Goodjump dobře fixována k zemi, ideální je v takovém případě trávník, který je dostatečně pevný a zároveň měkký, čímž tlumí nárazy konstrukce, a současně nářadí „neujíždí“.

chlapec na trampolíně

Nezapomínejte na bezpečnost

Možná jste zaregistrovali na některém „propagačním“ videu, jak cvičenci předvádí salta, a odrazová plocha je volná, přístupná ze všech stran. Tak na takový postup zapomeňte ve vlastním zájmu. Nejvíce úrazů nastává při dopadu na obvodové pružiny, které nejsou zabezpečené ochranným krytem, a také v okamžiku pádu z nářadí, kde schází ochranná bariéra – polypropylenová síť. Mnozí lidé si totiž vůbec neuvědomují, jak velkou odstředivou sílu lze při skákání vyvinout, a zbytečně riskují zlomeniny, pohmožděniny, nebo otřes mozku.