Až patnácti procentům obyvatel naší planety se nedostává pitné vody, kdežto v české republice se pitnou vodou většinou i splachuje. Přitom by nám stačily přibližně tři procenta pitné vody z toho, co se používá dnes, na zbytek se dá použít užitková. Ať už je to právě splachování WC nebo mytá nádobí, ostatně i ve sprše postačí voda užitková. Jaké jsou však největší neduhy, jichž se při hospodaření s vodou dopouštíme? Sepsali jsme takový menší seznam.
kočka na wc
1. Splachování WC
Většina moderních toalet je stavěná tak, aby měla splachování dvojí. Jedno slabší na tři litry a jedno větší na šest litrů. Ovšem v domech, které byly postaveny do roku 2005, jsou záchody původní, mají jedno splachování, jež má objem většinou osm až deset litrů vody.

Pokud jste čtyřčlenná rodina, určitě si uvědomujete, že počet spláchnutí za den udělá obrovský rozdíl mezi třemi a deseti litry vody. Za měsíc to může být pár stovek, za rok tisíc, za deset let se budeme pohybovat okolo deseti tisíc korun. To už je velká částka, kterou je možné ušetřit jenom tím, že koupíte a nainstalujete nový záchod.

2. Sběr dešťové vody
Pakliže máte rodinný dům a zahrádku, jistě máte alespoň hektolitrový barel, do kterého chytáte dešťovou vodu. Tu lze použít především pro práce na zahradě a zalévání, ale i to vám ušetří pár litrů vody denně.
odtok vody
3. Neustále puštěný kohoutek
Pakliže si myjete zuby s neustále puštěným kohoutkem, možná byste se měli tento akt odnaučit. Pokud si zuby čistíte, tekoucí vodu nepotřebujete, takže baterií teče několik minut voda úplně zbytečně. Pokud trváte na zubní hygieně správně, pak může voda téct až tři minuty mírným proudem, to značí, že pitná voda bez znečištění putuje do kanalizace. Za tři minuty to může být až padesát litrů vody.

Kromě toho si můžete nainstalovat do koupelny nebo kuchyně spořicí pákové baterie, nebo baterie bezdotykové, které mohou ušetřit až šedesát procent vody.