Co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii

Zažít město jinak  je  jedinečný projekt sousedských slavností, který od roku 2006 oživuje ulice měst a umožňuje jejich obyvatelům vystoupit ze stereotypu vnímání veřejného prostoru. Obsah a program každé slavnosti vytváří sami obyvatelé daných ulic. Projekt  posiluje lokální komunity a prohlubuje jejich vzájemnou spolupráci během celého roku. Letošní ročník proběhl 16. září v desítkách měst a jejich ulicích. Zaparkovaná auta nahradily stánky s jídlem a pitím, uměním místních obyvatel. A samozřejmě hudba, zábava a divadla.

Rozdíl mezi slavnostmi Zažít město jinak a běžnými pouličními festivaly je v důrazu  kladeném na lokálnost. Cílem slavnosti není pompézní akce, ale oživení vlastní ulice nebo náměstí. Hlavní myšlenou je maximální zapojení místních organizací, podniků, klubů nebo farností.  Program každé slavnosti je v rukou místních organizátorů, fantazii se meze nekladou, ale slavnosti jsou apolitické, nelze během jejich konání prezentovat politické strany, hnutí a jakékoli extremistické postoje. Sousedské slavnosti nejsou o zisku místních organizátorů nebo účastníků, ale výdělek z prodeje slouží k pokrytí nákladů celé akce. Projekt  posiluje lokální komunity a prohlubuje jejich vzájemnou spolupráci během celého roku.

Vytvořit si svou slavnost můžete i vy!

Koordinátorem celého projektu je zapsaný spolek, který se stará o propagaci, společnou grafiku, poradí vám s přípravou a realizací slavnosti. Vy jako organizátor sestavujete organizační tým a program slavnosti své ulice. Dle náročnosti své slavnosti můžete shánět i finance. Oživte místo, kde žijete. Svoji ulici, náměstí, zajímavý nevyužitý prostor.  Prostor, ve kterém žijete může být díky vašemu zorganizování slavnosti součástí projektu Zažít město jinak, který se koná  každý rok v září ve stanovený den, nebo můžete slavnost realizovat v jakémkoli termínu po celý rok a to v rámci projektu Zažít město normálně.

 Poklady, které jste ve své ulici mohli přehlédnout

Chodíte okolo obchůdku a nikdy vás nenapadlo vstoupit dovnitř. Nebo nevíte, že váš soused má bistro v jiné ulici. Jste konzervativec v jídle a nikdy vás nenapadlo ochutnat národní specialitu? Sousedské slavnosti vám mohou změnit pohled na věc.

Společné sdílení veřejného prostoru

Celý průběh akce probíhá co nejúsporněji a pokud možno ekologicky.  Během přípravy i konání akce se klade důraz na šetrnost k životnímu prostředí. Místní organizátoři i účastníci se snaží o minimalizaci produkce odpadu, samozřejmostí je jeho třídění. A to se týká i spotřeby energií. Během trvání slavností organizátoři berou ohled i na obyvatele jednotlivých lokalit.  Večerní programy neruší noční klid obyvatel. Hladiny hluku při hudebních produkcích, večerních čteních i divadelních představení nesmí převýšit normy stanovené zákonem. Po skončení slavnosti je ulice, náměstí nebo park předána ve stejném stavu, v jakém bylo organizátorům zapůjčeno.

FullSizeRender (13)

Dejte věcem nový život

I pro to je v sousedských slavnostech prostor. Oblečení, které je krásné, ale leží vám ve skříni, můžete dát nový život a nového majitele. Tato camel kožená bunda svého nového majitele našla: ” Je úžasná, v barvách podzimu, myslím, že správnou kombinací oblečení s ní mohu vytvořit dokonalý street style, ale užiju ji i v rámci pracovního dress codu.”
 


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Olen Orasa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *