Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje e-Neschopenku

Ministerstvo práce a sociálních věcí se naplno věnuje přípravě elektronické neschopenky (tzv. e-Neschopenky). Ve čtvrtek se opět sešla meziresortní pracovní skupina pro její přípravu a projednala aktuální stav projektu. Rozhodnutím ministryně Marksové byl ustaven projektový tým a práce na samotném technickém zajištění e-Neschopenky se již rozběhly. Ustanovení týkající se zavedení e-Neschopenky v rámci novely zákona o nemocenském pojištění budou účinné od 1. ledna 2019.

Fáze příprav

Aktuálně se v rámci projektu intenzivně rozpracovává architektura řešení, definice funkčních požadavků a IT infrastruktura. K tomuto účelu byly zřízeny pracovní skupiny složené z odborníků na oblast nemocenského pojištění a IT infrastrukturu MPSV, ČSSZ a externích dodavatelů. „Legislativní proces proběhl podle našeho očekávání a nyní se již můžeme plně koncentrovat na to, abychom připravili elektronickou neschopenku v podobě, která splní očekávání nejen resortu MPSV, ale zejména ošetřujících lékařů, zaměstnavatelů a pojištěnců,“ řekl první náměstek ministryně pro řízení sekce ICT Robert Baxa.

Meziresortní pracovní skupina složená ze zástupců MPSV, ČSSZ, MZd, MV, Úřadu vlády, KZPS, SP ČR a zástupců praktických lékařů projednává proces elektronizace neschopenky od dubna 2016, byla zapojena i ve fázi přípravy legislativního návrhu a jako jeho hlavní cíle stanovila:

a) elektronizovat proces evidence pracovní neschopnosti

b) zrychlit procesy a tím urychlit výplatu nemocenského

c) snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů, ošetřujících lékařů a ČSSZ

d) poskytovat elektronickou formou zaměstnavatelům informace o pracovních neschopnostech jejich zaměstnanců.

e-Neschopenka – výhoda pro lékaře, zaměstnance i zaměstnavatele

e-Neschopenka pro lékaře znamená, že bude zjednodušena jejich práce při vyplňování neschopenky. Automatizovaně se vyplní údaje o pojištěnci a zaměstnavateli po zadání čísla pojištěnce,  odpadá povinnost posílat neschopenky poštou, umožňuje, že kdykoliv prostřednictvím portálu bude moci lékař  nahlížet do neschopenek svých pacientů. Zaměstnavatelům odpadne povinnost zasílat žádost zaměstnance o nemocenské, potvrzení o trvání a rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, budou zasílat pouze údaje potřebné pro výpočet nemocenského,  přínosem je také získají on-line přístupu k potřebným údajům svých zaměstnanců o pracovní neschopnosti (i k údajům z papírových neschopenek). Zaměstnancům se urychlí  výplata nemocenského, výplata nebude záviset na administrativním postupu zaměstnavatele, dále si zaměstnanec bude moci ověřit stav zpracování dávky

(Zdroj: mpsv)Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Olen Orasa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *