Mezinárodní policejní organizace se rozrostla o další dvě země. Členských států je už 192

V uplynulém týdnu  se v čínském Pekingu uskutečnilo 86. Valné shromáždění Interpolu. Kromě dalších 155 zemí světa se zúčastnila i policejní delegace z České republiky. Mezi zhruba tisíci delegáty z jednotlivých členských zemí se objevilo 62 policejních šéfů a 30 ministrů. Ve středu 27. září Valné shromáždění po dlouhém šestihodinovém jednání a přesvědčování bylo rozhodnuto o přijetí nových členských zemí. Palestiny a Šalamounových ostrovů. Každá žádost byla schválena více než dvěma třetinami hlasů.

Bylo přijato usnesení, které upravuje kritéria, podle kterých mohou země v budoucnu požádat o členství v organizaci. Nejedná se jen o nové pokyny a postupy, ale zájemci o členství budou muset potvrdit, že splnují podmínky státnosti. Žádající země o členství bude muset upřesnit, který oficiální vnitrostátní  policejním orgán bude zástupcem v Interpolu a že bude informován o funkcích národního ústředního úřadu.

O Interpolu se v České republice moc nemluví, ale stojí v pozadí mnoha objasněných kriminálních případů a pomáhá při pátrání po mezinárodně hledaných osobách. V dnešním světě, ve kterém se bez hranic šíří novodobé hrozby, je úloha Interpolu nepostradatelná. Tato policejní mezinárodní organizace států celého světa umožňuje jednotlivým národním policejním organizacím společně pracovat, bojovat proti zločinu a zajitovat bezpečnost obyvatel. Organizace vznikla v roce 1923 ve Vídni z iniciativy vídeňského policejního ředitele dr. Johanna Schrobera. Ve Vídni byla uložena kartotéka zločinců, která obsahovala záznamy z dob existence rakousko-uherské monarchie, a byla tedy ideálním podkladem pro centrální evidenci mezinárodních zločinců. Meziválečné Československo patřilo k zakládajícím členům Interpolu. V meziválečném období sídlila její centrála ve Vídni, v současnosti je centrem Interpolu francouzský Lyon.

 


 


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Olen Orasa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *