lenost

Jak se zbavit prokrastinace

Také znáte tu chvíli, kdy víte, že máte strašně moc práce, kterou je potřeba udělat, ale vy na ní zrovna nemáte náladu? Vymyslíte si tedy nějakou činnost příjemnější, ale v podstatě zbytečnou. Tomuto problému se říká prokrastinace a věřte, nebo ne, určitě nejste jediní, kdo to děláte.

Prokrastinace je věc, která vychází, ostatně, jako většina našich problémů a chyb, již z pravěku. Ke všem problémům, které se před člověkem objeví, se člověk staví buďto tak, že před nimi uteče, nebo zůstane a bude s nimi bojovat. Prokrastinace je ten první případ. Otázkou však je, jak s prokrastinací bojovat.

První způsob je najít si motivaci. Uvedu příklad: Prvňák se nechce učit do školy. Ve chvíli, kdy bude mít nastavenou výši kapesného, podle známek ve škole, začne se učit. Bude to mít o to větší účinek, o co bude motivace rozšířenější. Čili, žák se bude učit ještě více, když bude vědět, že za špatné známky se mu kapesné naopak sníží a je možné že když se nebude učit, skončí i v mínusu.
Jako motivace si musíte dát něco, co opravdu souvisí s danou činností. Například začínajícím podnikatelům může být motivací nový byt, či dům, atd.

Druhý způsob, jak se zbavit prokrastinace je udělat z nějaké rutinní záležitosti zvyk. Například: studenti střední školy neustále slyší, že musí více číst. Je velmi jednoduché, navyknout si na přečtení jedné knihy denně, ideálně po cestě do a ze školy v dopravních prostředcích. U menších dětí lze prokrastinace pozorovat třeba na čištění zubů. Dokud si z čištění neudělají zvyk, často se snaží čištění zubů zamluvit a jdou radši dělat něco jiného.

No a třetí zřejmě nejlepší způsob, jak se zbavit prokrastinace je takový, že si z nezáživné činnosti uděláte činnost zábavnou. Zde asi příklady uvádět nemusím. Každá činnost musí mít své výhody.

 

Doufám, že vám článek pomohl a také doufám, že se vám díky němu podaří zbavit prokrastinace.


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *