Rozhodnutí postavit vlastní dům vyžaduje dobrou finanční rozvahu. V době, kdy mladý pár stavbu začne plánovat, jejich nástupní příjmy nebývají vysoké. Ale pokud chtějí vytvořit domov nejen pro sebe, ale rovněž pro děti, které přijdou později, cesta se najde. Možností je několik. Od hypotéky, přes půjčky či podpory rodičů. Největším oříškem bývá vybrat, jaký dům si postaví.

Stavba rodinného domu

Asi nejjednodušším řešením je stavba na zelené louce. Bungalov. Bývá to pro mladé páry i finančně nejvýhodnější. Budovány jsou zpravidla jednopodlažní, rozšířené vstupní terasou. K jejich výstavbě se používají nenáročné materiály. Nejčastěji jsou zhotoveny ze dřeva. Energeticky úsporné. A oblíbené jsou i pro svou rychlou realizaci. Ty nejmodernější jsou stavěné převážně z prefabrikovaných dílů. A často bývají součástí satelitních městeček. Které jsou v příměstských oblastech. V blízkosti přírody. S dobrou dostupností do nejbližšího města. Další možností jsou domy pasivní a nízkoenergetické. Ty bývají převážně zděné. Ale pasivní může být i domek ze dřeva. Jejich největší předností je velká úspora energie, kterou v těchto stavbách zajišťují solární panely. Vysokou normu musí splňovat nejen izolace domu, ale i vzduchotěsnost oken a dveří. Život v těchto domech bývá  příjemný. Pro náročnější zájemce jsou řešením atypické domy.

Domov

Ty bývají stavebně náročnější a podle toho je vyšší i finanční zátěž. Jsou to stavby, u kterých je možnost využít jak vlastní fantazii. Tak i služeb dobrého architekta. Často splývají s přírodou a není výjimkou, že střecha je pokryta trávou. Nebo jsou na ní nainstalovány solární panely. Které snižují majitelům finanční zátěž za energie. Vlastní bydlení je rovněž možné vybudovat v domku řadovém, které bývají doplněné malou zahrádkou. Možná varianta je i dvojdomek. Kdy užitné prostory jsou u každé poloviny vlastní. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv stavební variantu, přejeme, ať se vám v ní podaří vytvořit domov pro celou rodinu. Domov s velkým D.