Zdravotní rizika virtuální reality

Zdá se, že po letech vesměs neúspěšných snah o výraznější komerční úspěch, se technologie virtuální reality (VR) konečně nadobro usídlila v našich domovech. Parametry, které jsou pro plynulé zobrazení her či videí využívajících virtuální realitu potřebné, disponují dnes již prakticky všechny mobilní telefony nižší střední třídy. Ty ve spojení s VR brýlemi v ceně několika málo stokorun vytváří sadu, díky které si může výlet do virtuální reality dopřát prakticky kdokoliv. Neskýtá ale používání VR technologie i některá rizika? A pokud ano, jaká? 

Vhodné místo na hraní

Pro ponoření se do virtuálních světů si vždy vyberte dostatečně velký volný prostor. I ve chvíli, kdy jsou vaše smysly ošáleny a vy si užíváte třeba pobytu ve vesmíru nebo na africkém safari, zakopnutí nebo náraz hlavy do skříně jsou dílem okamžiku. S jistou nadsázkou lze říci, že virtuální dobrodružství mohou, pokud jsou provozována v zaplněném interiéru, být stejně nebezpečná jako ta skutečná. Pozor také na děti a domácí mazlíčky, k úrazu by mohly pod vašima nohama přijít taktéž.

Zaostřeno na oči 

Přílišné používání elektronických zařízení dětmi a mladými lidmi v době, kdy se stále vyvíjí jejich oči, může vést ke vzniku poruch jako je krátkozrakost či myopie. Stejně jako u tabletů, počítačů či mobilních telefonů platí i pro virtuální realitu jednoduché pravidlo: všeho s mírou.

zrak

Nevolnost z pohybu

Virtuální realita pracuje tak, že se snaží oklamat vaše smysly a někteří lidé proto mohou při pobytu ve virtuální realitě pociťovat bolesti hlavy, závratě, pocity na zvracení apod. Jejich příčinou je totiž situace, kdy je spojení mezi našima očima a mozkem nestandardní, což je právě případ pohybu ve VR prostředí. Tyto problémy jsou individuální a nelze předem říci, u koho a kdy se vyskytnout.

Z výše uvedeného plyne, že pro zacházení s virtuální realitou se vyplatí používat zdravý rozum, hrajte s mírou, dělejte si časté přestávky a kroťte především své děti. Virtuální realita nabízí opravdu velké možnosti, nepokažte si proto tento zážitek a dodržujte raději nemnohá pravidla.Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *