Víc peněz na dítě. Rodičovský příspěvek se zvýší minimálně o 40 tisíc

Poprvé po sedmi letech by měl od poloviny příštího roku vzrůst rodičovský příspěvek. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra, který zůstává za tím, co slibuje vláda v programovém prohlášení.

Rodiče nejmenších dětí by měly dostávat od příštího roku více peněz na děti. Počítá s tím návrh novely o státní sociální podpoře od ministerstva práce a sociálních věcí. Výše rodičovského příspěvku by se měla zvýšit z 220 tisíc na 260 tisíc.

„V současné době nejvíce rodičů pobírá měsíčně šest až osm tisíc korun, což je cca tříletá varianta. A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech, například i na školku či dětskou skupinu, velmi málo. Chceme zlepšit životní úroveň všem rodinám, které pečují o malé děti“, řekla k návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

U vícerčat by měla tato podpora vzrůst z 330 tisíc na 390 tisíc korun. Zde však dojde k růstu výše dávky již podruhé v krátké době. Rodiče vícerčat dostávají od začátku roku 2018 více peněz. Do prosince 2017 dostávali taktéž 220 tisíc korun.

Postupně by se příspěvek měl zvýšit až na 300 tisíc korun. Maláčová chce však zvyšovat postupně, protože to není zadarmo. Tuto dávku pobírá v současné době 280 tisíc lidí a navržené zvýšení má státní pokladnu vyjít na 3,6 miliardy korun, v dalším roce pak na 4,9 miliard korun. Možná je však i varianta, že rodičovský příspěvek rovnou vzroste na 300 tisíc korun, se kterými je počítáno v programovém prohlášení vlády.

Bez omezení pro jesle

Návrh je teprve v připomínkovém řízení, pokud projde úspěšně celým legislativním procesem, bude účinný od poloviny příštího roku. V tomto návrhu se myslí i na rodiny, které mají děti do čtyř let věku a k polovině roku 2019 by příspěvek vyčerpaly. I ony by získaly navýšení vyplaceno.

Ministerstvo práce navrhuje zrušení omezení pro umístění nejmenších dětí do jeslí nebo školek, na které rodiče příspěvek čerpají. Dosud byla podmínka, že dítě mladší dvou let smí navštěvovat školní zařízení pouze po dobu 46 hodin měsíčně. Tato podmínka by měla být zrušena, bude sledována řádná péče o dítě.

Rostoucí podpora rodin

Pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku se změnila na začátku roku 2018. Nyní je možné ho čerpat volněji. Strop pro měsíční dávky se zvýšil z 11 000 na 37 000 korun, celý příspěvek je tak možno při vysokém příjmu vyčerpat za půl roku.

Zároveň došlo k uvolnění podmínek čtyřletého čerpání pro rodiny, které nedosáhly na peněžitou pomoc v mateřství, která tomuto příspěvku předchází. Jsou to lidé, kteří neplatili nemocenské pojištění, typicky studenti, podnikatelé či nezaměstnaní. Nově mohou čerpat příspěvek ve výši až 7 600 Kč a zkrátit si jeho čerpání na tři roky.

K poslední změně došlo pro rodiče dvojčat a vícerčat. Nově dostávají 1,5 násobek běžného rodičovského příspěvku, celkem 330 tisíc korun.

Rodiny získaly vyšší podporu od státu i v dalších oblastech. Od začátku února je vyplácena Českou správou sociálního zabezpečení tzv. Otcovská. Tatínci novorozenců si mohou vzít týden placeného volna, který si mohou vybrat v průběhu šestinedělí.

V posledních letech vzrostla výrazně i daňová úleva na děti. sleva na první dítě se letos zvýšila z 13 404 na 15 204 korun a byla nově (od roku 2014) zavedena sleva za umístění dítěte do předškolního zařízení v maximální výši, která odpovídá minimální mzdě.

 


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Petra Jelenová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *