Seniorem roku 2017 se stal pan Jiří Bárta

Senior roku 2017 je soutěž podporující aktivní život českých penzistů. Letos se v Pražské křižovatce uskutečnil již pátý ročník, vyhlašovaný nadací Charty 77 v rámci projektu SenSen (Senzační senioři), který upozorňuje širokou veřejnost na fenomén stárnutí. V letošním ročníku se sešlo 91 nominací. I. viceseniorem se stala paní Helena Vostrovská, II. viceseniorem pan Eduard Jedlička.  Ocenění “Klub roku” získal Klub Aktiv České Budějovice. Do Zlaté síně SenSenu vstoupil profesor František Janouch.

Cílem projektu SenSen je navíc i podpora aktivního života našich babiček a dědečků, tatínků, maminek a sdružení, ve kterých se angažují. Zdůraznění jejich významných počinů a skutků je inspirující v tom smyslu, že našim milovaným zvyšuje sebevědomí a sebedůvěru. Ocenění je inspiruje naše seniory v jejich dalším životě. A nejen jim, ale i nám všem dává najevo, že život penzí rozhodně nekončí.

Stáří? To je stav mysli a duše

Stáří je neodmyslitelnou součástí a etapou každého života. Neexistuje přesný fyziologický věk stárnutí. Správnou životosprávou, péčí o svoji tělesnou schránku, pozitivním myšlením se člověk může vyhnout stáří úplně. Staří znamená, že člověk přestane mít všechny radosti, ideály i naděje. Někdo může začít být starý ve třiceti letech, někdo starý nebude ani v devadesáti. Je to na nás. Je potřeba si uvědomit, že ve středověku byli staří lidé už ve věku 40. let. V současné době se hranice se posunula o několik desítek let. A my můžeme dokázat posunout tu hranici oproti současnosti ještě dál. Není zcela zřejmé, co si pod pojmem stáří představit, protože vždy záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na stáří díváme.


Letošní ceny se předávaly pod záštitou MPSV v Pražské křižovatce. Mezi hosty byly paní ministryně Michaela Marksová, pražská primátorka Adriana Krnáčová, Jiřina Šiklová, František Janouch a další.
Letošní ceny se předávaly pod záštitou MPSV v Pražské křižovatce. Mezi hosty byly paní ministryně Michaela Marksová, pražská primátorka Adriana Krnáčová, Jiřina Šiklová, František Janouch a další.

Seniorů přibývá 

Dnešní senioři nejsou jen nemocní, nerudní, nesnášenliví. Naopak, mnoho z nich je obdivuhodně vitálních, aktivních a schopných rozdávat moudrost i práci pro ostatní. Dívají se kolem sebe, není jim lhostejný vývoj společnosti, chtějí a umějí předávat zkušenosti, dávají kvalifikovaný názor a jsou pamětí doby dnes už zasunuté v historii. Přesto mnoho z nich trápí samota. Těmto pokladnicím moudrosti je krásné naslouchat, brát si z jejich života poučení místo aby nad jejich hlasem zněly nadřazené a pochybné hlasy. Jsou naší minulostí, přítomností i budoucností. A přesně takové projekt Senzační senior cení.

Přihlašte svého penzistu

Kategorie jsou dvě. Nejlepší klub a Nejlepší senior/seniorka. Nominovat aktivního penzistu nebo penzistku do kategorie Nejlepší senior/seniorka může i jednotlivec, ale prostřednictvím seniorských klubů, společenských organizací, neziskových sdružení, nebo prostřednictvím samosprávy obcí, měst a krajů. Nominaci lze provést také prostřednictvím škol všech stupňů, nebo prostřednictvím stálých kulturních a sportovních organizací.  Přihlášku je potřeba podat písemně nebo elektronicky spolu se zdůvodněním, proč právě váš penzista by měl získat ocenění. Pokud při pojíte 2 reference, váš penzista se může dostat mezi finalisty, ze kterých na slavnostním večeru odborná porota vybere třeba právě toho vašeho. „Porota to má pořád stejně těžké. Ať rozhodovala v prvním, anebo v letošním pátém ročníku. Desítky nominovaných, jeden lepší příběh než druhý. Mě těší, že se senzační senioři opravdu rozmnožili do celé republiky a že získávají to renomé ve společnosti, které jsme chtěli pomáhat vytvářet i naším projektem. Senioři nejsou žádní nabručení stařešinové. Jsou to lidé se zkušenostmi, znalostmi, s chutí pomáhat téhle společnosti a žít pokud možno naplno,“ doplňuje ředitelka nadace Charty 77 Božena Jirků.

 


 


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Olen Orasa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *