neshody

Proč je u nás tolik rozvodů?

Protože to jde snadno. I když se v poslední době zdá, že stoupající trend rozvodů a partnerských svazků bez oddacího listu se zastavil, stále ještě se u nás rozvádí více než 50 % manželství. Konkrétně v roce 2015 to bylo přes 26 000 rozvodů. Nechci být staromilec, ale myslím, že dřívější přístup k rozvodům, tedy snaha vyhnout se soudu, co to jen šlo, měl něco do sebe. Tím není myšlena ekonomická závislost jednoho na druhém, respektive v naprosté většině ženy na muži, takže žena v podstatě vydržela všechno. Musela.

Ale byly doby, kdy rozvod byl až skutečně to poslední řešení. Není to tak dlouho, kdy si páry musely všechno společně vybojovat. Společné zážitky, včetně problémů, je spojily. Naprostá většina párů začínala od nuly a přijít o to, na čem oba pracovali řadu let, byl dost dobrý důvod pro překonávání manželských krizí.

Neplatí to sice stoprocentně, ale dneska mají snoubenci často buď společné bydlení už před svatbou, nebo si ho velmi rychle s přispěním rodičů pořídí. Možná tomu napomáhá i fakt, že ženichové i nevěsty jsou podstatně starší než před dvaceti či třiceti lety. Žádné tahání koleček a shánění melouchářů – prostě si byt jednoduše koupí. K tomu dostanou často i auto nebo drahou dovolenou. Všechno je jednoduché a naservírované jako na talíři. Navíc jsou starší snoubenci také podstatně náročnější na své pohodlí. Když žijete sami třeba deset let, dost těžko si zvykáte na to, že se někomu musíte přizpůsobovat.

Prokletím vztahů jsou i moderní komunikační prostředky. V dobách, kdy se na pevnou linku čekalo několik let a mobily neexistovalo, zdaleka neprasklo tolik mimomanželských úletů jako teď. Ale ani při jednom z nejhorších životních karambolů, kterým je nevěra člověka, s nímž žijete, váš život nekončí. Vždy se dá najít řešení, každá krize se dá zvládnout. A i kdyby ne, je důležité si zachovat úroveň a neřešit problém hystericky a hned se rozvádět. Ano – to je teorie, kterou většina z nás zvládá skvěle, než se v podobné situaci sami octneme.

Nehledejte důkazy nevěry, nechte na pokoji partnerův mail a mobil a vyvarujte si i nečekaných překvapení. Žárlivost není hezká vlastnost a hodně spokojených vztahů funguje díky tomu, že on či ona neví detaily o chování partnera. I jednorázová nevěra zapříčiněná alkoholem může všechno zničit. Normálně by se pachatel asi vrátil domů s tím, že by v duchu sám sobě nadával, co to provedl za hloupost. Chvíli by se víc snažil fungovat co nejlépe. Ale při odhalené nevěře je podvedený partner zraněný na duši a to je horší než zlomená žebra. Pokud můžete, buďte velkorysí. Rozvod je vždy až poslední řešení a když zatnete zuby a vydržíte, partnera to dost často přejde, i když to zdaleka nebylo jednorázové. Nevyčítejte. Co se stalo, nejde vzít zpět, ale neustálým připomínáním jen sypete sůl do živé rány.  A funguje i staré dobré mlčeti zlato. Slova vyřčená ve vzteku už zpátky nevrátíte.

Ať už je váš vztah postižen první krizí, nebo už řešíte manželské problémy dlouho, neberte rozvod jako další jednoduché řešení. Manželství bez krizí je malý zázrak, ale hodně lidí si říká, proč se snažit, když advokáti všechno vyřídí za nás? I rozvod může hodně bolet a ne vždy problém vyřeší. Nechutné tahanice o děti a majetek řeší soudy dnes a denně. Na každém vztahu se má pracovat. Pokud se do potíží dostane i vaše manželství, zkuste se zamyslet dřív, než vytočíte číslo právníka.

Autor: Mag


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *