Nová práce: jak zapadnout do kolektivu?

Přišla chvíle, kdy nastupujete do nové práce a chcete zapůsobit dobře na své kolegy? Přinášíme několik rad, jak snadno do nového kolektivu zapadnout.

1. Základ je úsměv

Na nové spolupracovníky zapůsobíte, pokud na ně hned uděláte dobrý dojem. Jak toho docílit? Buďte na své nové kolegy milí, příjemní a hlavně se budete usmívat. Není potřeba být přehnaně optimistický a házet úsměvy všemi směry. Stačí, když nebudete působit zamračeně jako kakabus. Tím byste zaručeně všechny kolem sebe odradili hned první den.

2. První dny v práci především pozorujte lidi a situaci kolem

Úsměv není sám o sobě vše. Chcete-li zanechat dobrý dojem, první dny v práci především pozorujte lidi a dění kolem. V případě, že se nachomýtnete k problému, můžete jej pomoci vyřešit. Pamatujte na to, že není potřeba řešit věci, které se vás bezprostředně netýkají.

3. Nebojte se zeptat, když si nevíte rady

Ne každý zvládne hned první den komunikovat s každým. Pravdou však je, že zvídavá osoba, která se zajímá o svou práci a dění kolem sebe, udělá mnohem méně chyb než ten kdo sedí v koutě. Snažte se být aktivní a zajímat se. Rychleji tak zapadnete do kolektivu a pracovního procesu.

4. Vyhněte se intrikám

Možná jste si hned první pracovní den všimli jak to ve firmě funguje, kdo se baví s kým, kdo proti komu bojuje, jaké jsou zde skupiny lidí. Vy se rozhodně nepřiklánějte ani na jednu stranu. Buďte nestranní a nevměšujte se do žádných konfliktů, pokud nevíte kdo má pravdu a co se skutečně stalo.

5. Buďte slušní a korektní

V případě, že musíte nějaký problém řešit, buďte korektní, slušní. Být nepříjemný, hádavý či sprostý vám hezkou vizitku rozhodně neudělá. Vyhněte se všemu nevhodnému, co by mohlo vyústit například v okamžitou výpověď ze strany zaměstnavatele. Na druhou stranu je vhodné umět si svůj názor prosadit.


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Petra Jelenová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *