O metanolové aféře se začíná točit film. V hlavní roli se objeví Lukáš Vaculík

Na podzim roku 2012 se udála série otrav, které byly způsobeny požitím smrtícího koktejlu z etanolu a jedovatého metanolu. Metanol vzniká při neodborné výrobě alkoholu a k úmrtí dochází již po požití několika mililitrů. Zemřelo mnoho lidí a mnozí přišli o zrak. O závažném případu s největším množstvím obvinění v dějinách české kriminalistiky začíná Česká televize točit dvoudílný film s názvem Metanol.

K prvnímu úmrtí došlo v Havířově a průběh událostí rychle nabíral na obrátkách.Nic netušící lidé si kupovali smrtící koktejl v obchodech a trafikách. Otrava se projevila už po několika hodinách. 12. září 2012 vláda České republiky zřídila krizový štáb a následoval zákaz stánkového prodeje alkoholu obsahující více než 30 % alkoholu. I přes tento zákaz otravy metanolem pokračovaly dál. Vláda se proto rozhodla pro radikální řešení zavedením plošné prohibice. Do ledna roku 2014 zemřelo 47 lidí v různých částech republiky.  Koncem září vyšetřovatelé věděli, kdo nebezpečnou směs namíchal, kdo dodal suroviny. Odhady ukazovaly, že v oběhu bylo mezi lidmi až 15 tisíc litrů závadného alkoholu. Ačkoli v důsledku zatýkání před pěti lety klesl prodej nelegálního alkoholu, již v roce 2016 se dostal na úroveň odpovídající třetině stavu před kauzou Metanol, opakování aféry tak podle odborníků nelze vyloučit. „Metanolová aféra je mimořádně důležité, vysoce citlivé a stále aktuální celospolečenské téma. Líčí, co vede k tak šíleným důsledkům a jak nepředstavitelně složité je v co nejkratším čase neutralizovat hrozbu rozlitou po celé republice. Hrozbu, která by dokázala usmrtit i přes sto tisíc lidí. Příběhy inspirované skutečnými událostmi obsahují vždy závažnou zprávu o nás i o naší společnosti. Jak můžeme podlehnout, či čelit zlu, zneužívat nebo hájit slušnost, ohýbat či prosazovat spravedlnost. A jak se dokážeme vyrovnat s vlastním pocitem odpovědnosti,“ uvádí kreativní producent Michal Reitler, který stál za úspěšnými seriály jako Případy 1. oddělení nebo Svět pod hlavou.


Ambicí tvůrců filmu je vykreslit příběh lidského alibismu, hamižnosti, důběřivosti i volání po odpovědnosti a touhy po spravedlnosti.

Scénář inspirovaný touto smutnou skutečnou událostí napsala novinářka Lenka Szántó, která případ metanolové aféry studovala rok a další dva roky osudy pachatelů, obětí a vyšetřovatelů této aféry.  Režie se ujala  Tereza Kopáčová. „Tenkrát jsem kauzu Metano l sledovala jen povrchně. Jednak jsem nepila tvrdý alkohol a jednak jsme točili prvních osm filmů Nevinných lží,“ vzpomíná na začátek aféry režisérka, pro kterou snímek představuje zatím největší a nejnáročnější filmový projekt kariéry, a pokračuje: „Říkala jsem si, jak se to mohlo stát a zda je to typické pro naši zem, jestli se tu opravdu pije a podvádí víc než jinde. Nenapadlo mne to, co Lenku Szántó, že jsou za tím strhující osudy na straně dobra i na straně zla.“ Film Metanol sleduje průběh celého vyšetřování, jež bezpříkladně spojilo policii, soudy, novináře i politiky. Zaměří se i na příběhy obětí – na obyčejné lidi se sny a představami o šťastném životě.

„Oholili mi hlavu, nasadili neslušivé brýle, zakázali mně mluvit nahlas a pohybovat se rychle a v první klapce mne zatkli. Jsem ten, co dostal tekutou smrt mezi lidi,“ říká Lukáš Vaculík.

 


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Olen Orasa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *