střecha

Jak jsme měnili naši starou střechu za novou

Starší rodinný dům se prostě opravovat musí. Jaké je to ale pro osoby bez technického talentu, když přijde na praktickou rekonstrukci? Podívejte se, jak jsme si s výměnou dosavadní staré střešní krytiny za novou poradili my s manželem.

Ač nejsem technický typ a skutečně na tento typ osobnosti ani vůbec neaspiruji, nevyhnuly se mi bohužel v životě události stavebního charakteru. Aktuálně se jedná o výměnu naší postarší střechy, jejíž opravu již skutečně nelze dále odkládat. Cenově se jedná o výraznou položku, která odčerpá podstatnou část našich úspor.

Není zbytí, naše střecha nad hlavou se musí opravit

Říká se, že jaká je střecha, takový je i celý dům. Později bychom museli za výměnu střešní krytiny zaplatit ještě více, protože bychom museli napravovat i škody, které dosavadní střecha svou špatnou izolací způsobila.

Tak jsme se s manželem, který rovněž není příliš technicky nadaný, ocitli najednou ve víru výběru materiálů a technologií výroby různých střešních krytin a snažili se vybalancovat kýžený poměr cena–kvalita.

Lehké to skutečně není, a proto se chci podělit o své zkušenosti, třeba pomohou i někomu jinému. Každý není prakticky založený, a tak se pár rad a osobních postřehů může velmi hodit.

Bydlíte-li ve starším domě, tyto starosti se vám dříve či později prostě nemohou vyhnout.

Co je nejdůležitější při rozhodování?

Jako i u jiných věcí v životě je třeba si nejdříve stanovit priority. Ale otevřeně říkám, že to není lehké, protože důležitých parametrů, které je třeba zohlednit, je ve své podstatě velmi vysoké množství.

Mezi ty nejdůležitější pak jistě patří odolnost. Nová střešní krytina musí být schopna účinně vzdorovat nepřízni počasí, která se našim krajinám rovněž nevyhýbá. To je při rozhodování nutné brát v úvahu, protože ač například keramická krytina má dlouhou historii, je třeba hledat i jiné, alternativní produkty, jeví-li se jako více odolné. Zda nakonec upřednostnit pálenou nebo keramickou krytinu, však nezávisí pouze na tomto jediném parametru.

Dalším podstatným kritériem je pak životnost střešní krytiny garantovaná výrobcem. Je již velký rozdíl, zda výrobce poskytuje záruku na produkt po dobu 25 let, či 50 let. Musíme myslet na to, že střechu chceme i pro naše děti a optimálně i pro naše vnoučata, takže životnost je pro nás velmi důležitým aspektem při výběru typu nových střešních tašek.

Další důležité kritérium pak představuje krov, a to konkrétně jeho nosnost a sklon střechy. Z těchto dvou parametrů je pak jistě důležitější nosnost, protože na některé střechy není beton plně vhodný a lze užít například i tašky plechové. Ty statiku i velmi křehkého krovu nemohou narušit.

Otázkou pak je, zda se v tomto případě nezamyslet i nad výměnou krovu jako celku, ale to si každý musí zvážit již sám. Rovněž sklon střechy není zanedbatelný, protože například velmi nízký sklon potřebuje zohlednit vzhledem k typu a rozměrům střešních tašek.

Ticho a sucho jsou důležité

To, že je u střechy podstatné, aby zabránila vniku vody do budovy, je pro každého samozřejmé. Na co se již ale trochu zapomíná, jsou pak nároky na její zvukovou izolaci, protože rozdíly v tomto ohledu mohou být mezi jednotlivými produkty rovněž značné.

Betonová a pálená taška jsou v tomto ohledu však přibližně stejné, záleží rovněž na přídavné izolační vrstvě, která může tuto charakteristiku posílit. Vodotěsnost střechy pak ovlivňuje systém spojů, které jsou při pokládání střešních tašek užívány.

Velkoplošné tašky mají nižší nároky na spotřebu spojovacího materiálu, protože je mezi nimi méně spár, na druhou stranu vysokou izolaci proti vniku vody lze zajistit i s užitím maloformátových tašek. Velkoplošné tašky vám však napomohou ušetřit lidskou sílu spojenou s pokládkou střechy.

Materiály a výběr mezi nimi

Co se týče keramických, eternitových a vláknocementových tašek, tak pro ně stále platí i alternativa ve formě betonové tašky. Kvalitní betonová taška totiž disponuje unikátními technologiemi i estetickým provedením.

Například krytina DURATOP se řadí mezi velmi odolné produkty, které si zároveň zachovávají svůj původní barevný odstín. Rovněž má tento produkt velmi dobře ošetřenu izolaci proti vlhkosti pomocí speciálního systému drážek.

Jako zajímavá možnost využití pálené střešní krytiny se pak jeví například střešní taška CREATON, jejíž výroba má v Německu více než stoletou tradici. Vzhledem k tomu, že keramická krytina je často dostupná v malých formátech, lze jejím využitím vyřešit složitou pokládku specifických tvarů, například arkýřů a podobně.

My jsme po delším zvažování nakonec zvolili pálenou keramickou krytinu a to maloformátové tašky tradiční cihlové barvy, které se nám jevily jako nejpraktičtější a nejhezčí. Ale svoboda volby patří každému, takže se můžete rozhodnout i zcela jinak.


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *