záhony

Letničkový vs. trvalkový záhon

Mohl by se uskutečnit souboj mezi letničkovým a trvalkovým záhonem? Pojďme se na tyto „rivaly“ podívat zblízka.

Nejprve si ujasněme pojmy. Tedy co jsou letničky a co trvalky? Pokud se budeme bavit o letničkách, tak jde o rostliny, jejichž celý vegetační cyklus probíhá v jednom roce. A tak se na jaro vysadí, do podzimu budou zdobit vaši zahradu a pak uhynou.Trvalky jsou něco odlišného. Jejich životnost, při správném výběru a péči, je delší než dva roky a jsou schopné, na rozdíl od letniček, přežít zimu venku na stanovišti.

Teď, když už známe rozdíly mezi jednotlivými druhy, se můžeme pustit do samotného porovnávání. Měřit sílu budeme v pestrosti nabízených barev, časové a finanční náročnosti.

Velkým plusem letničkového záhonu je právě pestrá škála barev, které nám nabízejí. To ovšem neznamená, že trvalky zdobí zahradu jen pár odstíny. Možná by stálo za zmínku, že jak letničky, tak trvalky jsou nejen ozdobné květem, ale také listem. Rozdíl v pestrosti je spíš ten, že letničky nám povětšinou kvetou delší období (déle než jeden měsíc) a trvalky pouze 3 až 4 týdny.

Časová náročnost v přípravě a péči o záhony je zajímavou otázkou.Jestliže jde o přípravu půdy, před samotným sázením záhonů, je u obou typů celkem stejná. Půda by měla být dobře odplevelená, prokypřená a nejlépe by v ní měl být zapracovaný například kompost. U trvalek se dbá velmi na odplevelení, protože se jedná o vytrvalý záhon a později by nám mohly nechtěné rostlinky dělat neplechu. Dobrou ochranou před růstem plevelů u takových záhonů je třeba mulč. Pokud jde o náročnost v péči, tak nevím, jestli se to dá úplně srovnat. Letničkové záhony mají rády pravidelnou zálivku a u některých druhů je nutné odstraňování odkvetlých květů. Ovšem jejich založení tak složité není, protože snad skoro všechny letničky mají stejné nároky na stanoviště – slunné plochy a propustná půda. U trvalkových záhonů je to trochu jinak. Každá trvalka má jiné nároky na stanoviště, jak na půdu, přísun světla i půdní reakci, proto zakládání takového záhonu není příliš jednoduché, hlavně pokud chceme, aby nám záhon kvetl a měnil se po celý rok. Samotná péče je obdobná jako u předchozího typu, akorát zálivka není nutná pravidelná, stačí v horkých dnech a po odkvetení květu je vhodné semeníky odstraňovat, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly.

Jde-li o finance, je tu jednoznačná odpověď – náročnější je letničkový záhon. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. Protože se musí každým rokem obnovovat, to u dobře založených trvalkových záhonů neplatí. Ovšem ani trvalkový záhon nám nevydrží do skonání světa, ale při dobré péči klidně i 8 a více let.  Jeho obnovování je spíše prací průběžnou, a tak možná to skonání světa nebylo úplně od věci.

Podtrženo a sečteno. Letničkové záhony jsou pestřejší, potřebují pravidelnou zálivku, mají stejné nároky na stanoviště a musí se každoročně obnovovat. Trvalkové záhony zdobí zahradu po několik let a jejich zakládání je náročnější.

Tak už máte svého favorita? Není to jednoduché rozhodování, protože své výhody i nevýhody mají oba druhy. Ale nic se nemění na tom, že naše zahrady budou díky těmto záhonům krásnější.


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *