Krabice

Kartonové a lepenkové krabice jsou jedním z nejpoužívanějších obalových materiálů. Jsou pevné, lehké, drží tvar a snadno se skladují. Podíváme se na ně podrobněji.

Materiál, z něhož mohou být krabice

Materiály pro výrobu krabic jsou v zásadě dva, jde o karton a lepenku. Karton je tuhý papír s plošnou hmotností 7 až 150 g/m². Občas může být nazýván hladkou lepenkou. Lepenka, jinak zvaná těžká lepenka, je materiál s gramáží od 600 g/m² skládající se z více vrstev, přičemž některé jsou zvlněné. Odtud též další název –  vlnitá lepenka.

Karton i lepenka jsou z papírové hmoty, jsou recyklovatelné, snadno se rozkládají a nezatěžují ekosystém. V obalové technice zaujímá zvláštní místo tzv. nápojový karton, který není kartonem v pravém slova smyslu, ale je složený z kompozitních materiálů tak, aby uchovával tekutiny. Obsahuje vrstvy polyethylenu, hliníku a papíru.

Typy obalových materiálů – krabic

Krabice podle velikosti a rozměrů

  • Normované krabice – krabice ve standardizovaných rozměrech A3, A4, A5 atd.
  • Krabice ve speciálních formátech – tam záleží, k jakému účelu je krabice určena, mohou být např. krabice na zářivky, na pizzu apod.

Krabice podle tvaru a účelu použití

Kartonové obálky – mohou být pouze z kartonu, nebo mají uvnitř bublinkovou fólii k větší ochraně věcí přepravovaných uvnitř.

Klopové krabice – po stranách krabice jsou 4 ohýbatelné klopy, jimiž se krabice zavírá

Poštovní krabice – poštovní krabice se dají koupit v nesloženém stavu a je možné si je v případě potřeby snadno poskládat díky praktickým průřezům.

Archivační krabice – slouží k dlouhodobějšímu přechovávání dokumentů nebo věcí, většinou mají odklápěcí nebo zcela odnímatelné víko, velikostí jsou uzpůsobeny ke skladování šanonů a jsou odolné vůči vlhku.

Krabice na stěhování – mohou vypadat jako klopové, poštovní nebo archivační krabice, hlavní je jejich pevnost a snadná manipulace s nimi, měly by mít průřezy pro dobré uchopení.

Tubusy – přepravní obaly válcového tvaru o různých průměrech.

Krabice na nebezpečné látky – speciální krabice, které odpovídají platným legislativním normám pro přepravu nebezpečných materiálů, jako jsou např. barvy, oleje apod.

Krabice na víno – tyto krabice jsou vybaveny lepenkovými přihrádkami, které dobře fixují uložené lahve, aby nedošlo k jejich vzájemnému poškození.

Dekorativní krabice – krabice, které kromě funkčnosti musí splňovat i určité estetické požadavky, mohou mít různé dekory apod. Slouží k ukládání věcí, tedy coby interiérový doplněk, a nebo jako dárkové krabice.


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *