Dům

Jak si sami můžete vyčistit odpad

Proč se odpad vůbec ucpává? Postupem času v trubkách uvíznou vlasy, žmolky oděvů, mastnota nebo jiné nečistoty, které tam pomalu tvoří jakýsi špunt. Ten právě brání odtoku vodu, která nakonec začne vytékat ven opačným směrem. Již zmiňovaný zápach je známkou toho, že je odpad někde ucpaný.

Ten si ale nakonec zvládnete vyčistit i sami, pokud vám špinavá práce nevadí. Nasaďte si gumové rukavice a pojďme si říct, jak na to.

1. Čistící prostředky
Staré dobré rady našich babiček nám radí vzít na ucpaný odpad jedlou sodu, kypřící prášek, ocet nebo Coca-Colu. Toto vše má za úkol rozpustit zmiňovanou nečistotu v trubkách. Pokud nemáme hliníkové potrubí, můžeme sáhnout i po silnějších chemikáliích jako je třeba Cleamen 420 nebo všem domácnostem dobře známý Krtek. Tento prostředek je ale vysoce agresivní, a tak je dbát nejvyšší opatrnosti při manipulaci s ním. Při práci s chemikáliemi nezapomínejte na to brýle, případně ochranu úst či nosu a mít na sobě nejlépe PVC zástěru, která zabrání případnému poleptání.

Jak si sám vyčistit odpad

2. Zvon
Gumový zvon nám také poslouží jako pomůcka, která často při čištění odpadů stačí. Pumpováním vznikne totiž podtlak, který všechny nečistoty „vycucne“ ven a uvolní tak odtok trubek. Když do dřezu nebo jiného odtoku napustíme vodu, vodní vír je symbolem, že vše finguje jak má. 

3. Zkontrolujte sifon
Ani jeden ze způsobů nepomohl? Pak je na místě zkontrolovat sifon, který souží jako zátka. Je to vlastně jakési „koleno“, ve kterém se neustále drží voda. Proto si pod něj nejprve postavte kbelík, aby voda měla kam odtéct až sifon budete rozebírat. 

Čištění odpadů svépomoci

4. Pružina
Pokud zjistíme, že nečistota je v místě, kam už nedostáhneme, poslouží nám čistící pružina, která je také známá jako instalatérské péro na odpad. K tomu je nejlépe zapotřebí dvou lidí. Jeden natlačí konec do potrubí a ten druhý točí klikou. 

5. Odborná pomoc
Pokud necítíme, že čištění odpadů zvládneme sami, můžeme si na pomoc zavolat pomoc odborníka. Ten nám případně i poradí, zda není na čase trubku vyměnit a jak se dál o odpad starat.

Když máme čistý odpad, péče o něj ještě nekončí. Aby se podobná nehoda neopakovala, je potřeba o odpad pečovat. A to například tím, že si pořídíme sítka do umyvadla, která nám pomůžou zachytit ten největší nepořádek a zabrání tak častému ucpávání trubek.