semafor

Jak se naučit být trpělivý?

Jste netrpěliví? Neumíte čekat? Rozčiluje vás pomyšlení na návštěvu lékaře, tedy spíše čekárny? Jste vedoucí a váš podřízený ještě nedodal vypracovaný report? Stojíte na dálnici v zácpě? Nebo jen volaný nezvedá telefon? 

Pro mnoho lidí je čekání nepříjemná záležitost? Proč se ale stává, že netrpělivost velkým problémem? Je opravdu na čekání něco špatného?

Abychom mohli dospět k nějakému řešení a radám jak se naučit být více trpěliví, je třeba se zamyslet nad pozadím celého problému. Kdy je těžké čekat? Je více možností. Například když se na něco hrozně moc těšíme. Myslíme na to a ono to nepřichází. V těchto případech však spíše své emoce dokážeme ovládat a zřídka se stávají problémem pro nás nebo pro okolí. Co je tím jiným důvodem velké netrpělivosti? Když spěcháme. Může se stát, že potřebujeme něco stihnout a do cesty se nám připlete nějaký důvod pro čekání. Jak na to obvykle reagujeme? Naše emoce se v nás začnou bouřit. Pokud by to však bylo pouze v některých případech jednou za čas, asi bychom o sobě netvrdili, že jsme netrpěliví. Proč se, ale zdá, že trpělivost, je již zřídka pozorované umění, u některých jedinců? Důvodem může být to, že doba ve které žijeme, nebo také náš životní styl je příliš uspěchaný. V převážné většině případů, se můžeme zdržet. Přiznejme si to! Přesto nás něco žene kupředu. Máme pocit, že nesmíme ztratit ani chvilku. Zpoždění pár minut, je pro nás katastrofa. Chceme být maximálně efektivní, využívat naplno svůj potenciál a nemarnit čas.

Připomíná vám to něco? Možná nějaké reklamy, nebo motivační texty. Možná obsah inzerátu do zaměstnání. Na první pohled se to nezdá být špatné, ale pokud se náš biologický rytmus snaží přizpůsobit všem těm požadavkům, k tomu se přidá stres, únava a nedostatek odpočinku, najedeme na režim autopilota. Kdy naše myšlení není konstruktivní, klidné a racionální, ale zaměřené pouze dojet do cíle. Cíle, který jsme si možná vytyčili na začátku měsíce. Co se, ale stane až se tam dostaneme? Nevíme. Okolnosti nás nutí si dát znovu, podobný cíl. Stihnout to vše, co jsme si v osobním a pracovním životě, po důkladné mediální a společenské masáži vytyčili.

Netrpělivost může přinést řadu nepříjemností. Od narušených vztahů a stresu až k nehodám, agresivitě, či zdravotním problémům.

Prostor pro změnu

Některé věci sami nezměníme, některé ale změnit můžeme. Například se můžeme dívat na čas, kdy na něco čekáme jako na příležitost, ne si alespoň vyřídit pár pracovních telefonů, nebo jinak vyplnit čas, užitečnými činnostmi, což může znít jako dobrý nápad. Abychom vypnuli autopilota, musíme tento čas využít tak, že jej nijak nevyužijeme! Prostě vypneme. Budeme chvíli sami sebou a nebudeme pracovat, dělat si starosti nebo se rozčilovat. Zjistíme, že čekání nemusí být vůbec příšerné a katastrofální.

Několik otázek k zamyšlení:

  • opravdu se stane něco hrozného když přijdu později?
  • pokud ostatní kolem mě (například ve frontě) jsou netrpěliví, měl bych se jimi nechat ovlivnit?
  • dělá ze mě netrpělivost lepšího člověka?
  • pokud se já opozdím, jak bych chtěl aby se mnou druzí jednali?
  • chci být známí jako netrpěliví člověk?
  • vím, že škodím svému zdraví, když jsem často rozčílený?

Několik rad na závěr:

  • zjednodušte si život – nechtějte stihnou všechno, žít naplno, není to co se obecně říká, i nicnedělání je důležitou součástí života.
  • při čekání se v mysli zaměřte na hezké chvíle, a dýchejte zhluboka.
  • pokud vás přemáhá zlost, uvědomte si, že nad sebou ztrácíte kontrolu, a to není dobře. Obzvlášť nebezpečné to může být za volantem.
  • trpělivost je dobrá a důležitá vlastnost, čekání je součást našeho života. (např. těhotenství)

Kéž vám i čtení tohoto článku pomůže být trpělivějšími lidmi a čas strávený jeho přečtením bylo pro vás příjemným odpočinkem. 


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *