focení

Jak nejlépe fotit?

Tuto otázku si klade hodně začínajících fotografů a vlastně všichni, kteří se snaží zachytit na fotografii něco významného nebo pěkného. Máte celou řadu knih, návodů a je pro vás nepochopitelné, jak zacházet se zrcadlovkou a vyfotit si nějakou vzpomínku?

 

Jak správně fotit

Kdo někdy v ruce držel zrcadlovku, musel se potýkat s mnoha technickými pojmy, jako je např. čas, clona, hloubka ostrosti, ISO apod. Někdy až nadlidský výkon vytvořit uměleckou fotografii, se záměrně rozmazaným pozadím, zaostřenou pouze na hlavní věc, bez stínů apod. I když téma focení a fotografie jako takové je natolik široké, že nelze poskytnout snadný návod na focení všeho, v následujících řádcích se dozvíte alespoň několik obecných pravidel, které by vám ze začátku mohli stoprocentně stačit na to, jak lépe fotit.

 

Pravidla

V první řadě je nutné alespoň něco málo vědět, co to znamená expozice a jak se vytváří. K tomu je tedy důležité porozumět základním pojmům čas, clona, ISO, korekce expozice. Jednoduše lze říci, že fotografie je jakási pomyslná malba světlem – tj. expozice. Dalším krok potřebný ke správnému focení je naučit se ovládat váš fotoaparát. Využijte hloubku ostrosti, tím se naučíte „rozmazat“ pozadí. U makro fotografií je hloubka ostrosti minimální, zato klade větší nároky na zaostření (nejlépe ze stativu). Každý fotograf by měl vědět, co znamená zlatý řez a kdy se používá tzv. středová kompozice či diagonála.

Buďte kreativní, hrajte si s ohnisky, nastavením času, clony, s kompozicí a v neposlední řadě i s úpravou fotek v počítači.


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *