pes v autě

Jak cestovat se psem?

Pokud máte toulavé boty a duši průzkumníka nových krajů a mravů, tak je pro vás cestování jistě tím pravým ořechovým. Co ale dělat, když je tu chlupáč, váš psí miláček, bez kterého neuděláte ani ránu a dočasný psí útulek je pro vás cosi, jako sprosté slovo? Jednoduchá rada –  cestujte s ním!

Cestování v rodných luzích a hájích

Autem po Čechách se lze vydat se psem bez problémů. Pokud je váš čtyřnožec slušně vychovaný, stačí jen speciální kšírky, kterými ho upnete do zástrčky pro pás a může spokojeně cestovat na zadním sedadle.  Když je ale zadní sedadlo obsazeno, pak je vhodný přepravní box do zavazadlového prostoru, kde je i více místa a pohodlí. Nutné jsou pravidelné přestávky v cestě, aby si váš psík mohl pořádně protáhnout údy a taky dostatek tekutin. V horkých dnech je pak nezbytná spolehlivě fungující klimatizace.

Samozřejmostí by měl být očkovací průkaz, protože nikdy nevíte, jaký nepřítel na život a na smrt se může vyloupnout na konci chodby penzionu, nebo na volném prostranstvím  před chatkou v kempu. Když už dojde na nejhorší a diplomatické řešení sporu selže, je přece jen platný očkovací průkaz určitou útěchou, která malinko zmírní napětí mezi páníčky, když už ne mezi psy.

Cestování k moři

Kde kdo už byl u moře, ale váš pes ještě ne, neokusil slanou vodu a nemohl se vyskotačit ve vlnách příboje? I to se dá napravit. Cesta k moři je delší a vyžaduje důkladnější přípravu. Zvláště je potřeba zkontrolovat zdravotní stav vašeho pejska a mít příslušné potvrzení v očkovacím průkazu, které by nemělo v okamžiku cesty, být starší než 14 dní.  Rovněž se neobejdete bez dalšího očkování, zvláště pokud míříte na jih. Nezbytností je např. očkování proti plicní červivosti a dalším teplomilným parazitům. Protože co bychom opravdu nechtěli, aby si náš psí miláček přivezl od moře nejen krásné vzpomínky, ale také nějaké nechtěné nájemníky, ať už se jedná o ektoparazity, nebo endoparazity.

Co se týče cesty v autě a fixace pejska, stačí kšírky upnuté do zástrčky pro záchranný pás. V případě větší rasy pak zřejmě bude pobyt v boxu v zavazadlovém prostoru nezbytností. Z vlastní zkušenosti ,kdy jsme cestovali  s border collii autem do Itálie, mohu potvrdit, že nám stačili kšírky a posléze jsme na fixaci našeho Alwina rezignovali, jelikož byl přirozeně utlumen narůstajícím vedrem. Nutné byly časté přestávky a to přibližně po 3 hodinách jízdy a také dostatek vody.

Příjemným překvapením byl v Itálii neutuchající zájem o našeho psího společníka, protože Italové jsou milovníci psů a velmi vřele dávají svou náklonost najevo. Také jsou zde vyhrazeny psí pláže (spiaggia per cani), kde se vedle sebe mohou koupat psi nejen různých ras, ale také národností, podle příslušnosti svých páníčků. Nutností je ostražitost a ohleduplnost, aby nedošlo k nevítaným incidentům.

Co tedy říci na závěr? Cestujte s chutí a psa rozhodně vezměte sebou!


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *