Dítě si hraje s tabletem, místo aby si hrálo venku a běhalo

Elektronická zařízení vs. hraní si venku!

„Ta dnešní mládež je hrozná. To my, když jsme byli mladí, měli jsme alespoň úctu, pomáhali jsme,“ říkají si starší lidé v parku na lavičce při pohledu na prázdná hřiště a neposlušnost dnešních dětí. Znají nás pouze jako gaunery, sprejery, ničitele. Ale je to opravdu tak? Co je příčina?

V dnešní době je první věc, co se dítě naučí koukat na televizi, hrát na playstationu nebo Xboxu a celkově rozumí elektronice více než dospělý člověk. Stávají se z nich peciválové, musejí nosit brýle nebo bojují s obezitou. K svačině již nemají namazanou housku, ale hranolky a hamburger z McDonalda. Místo běhání venku s kamarády raději sedí u počítače a hrají nejnovější střílečky. Vlastní elektroniku za plno peněz a stále jim to není málo. Ale je to pro ně dobře? Ne nadarmo mají na sobě obaly od her samolepky, pro kolikaleté děti je hra určena. Avšak vůbec to není překážka.

Bohužel se dnes ústavy plní dětmi, které nejsou schopné se zařadit mezi ostatní. Už si neumí mezi sebou vyříkat, co se jim nelíbí. Jsou terčem posměchů, urážek a šikany. V případě starších dětí nešťastné mladé lásky, o které si mysleli, že bude na celý život a bohužel to nevyšlo. Skáčou z oken, řežou se, v lepším případě své pocítí pouze sdílejí na sociálních sítích.

Rodiče, učitelé ani vychovatelé pro ně již nejsou autoritou. Jsou jen lidé, kteří je omezují, nerozumí jim ani jejich pocitům. Oni jsou tu ti dospělí. Vzniká tak otázka: Co s tím? Dá se s tím něco udělat?

Mě, jako také ještě mladého člověka velmi mrzí, že jsme házeni do jednoho pytle. Jsme to MY mladí, ne ten jeden, který něco provedl. Většinou je vše globalizováno. A tak i ti, kteří se snaží získat vzdělání, chodí na brigády, aby nezatěžovali rodiče, jsou házeni do jednoho pytle s těmi, kteří rodinu jen využívají. Chybí tělesné tresty v mládí? Nebo jsou rodiče společností nuceni pracovat tolik, aby uživili sebe i děti a nezbývá jim čas na výchovu?

Všichni však nejsou tak špatní. Najde se plno těch pilných, chtivých. Pokud nejsou terčem posměchu, tak mají jen vybraný okruh kamarádů, ale velké předpoklady. Na vysoké škole jsou pak těmi velice chytrými, pilnými a s velkými šancemi na úspěch.

Proč už děti tolik nebývají venku? Pokud rodina žije na vesnici, tak asi jen z lenosti, naopak rodiny žijící ve městě chápu, hlavně, když jsou rodiče dlouho v práci. Dnešní města jsou plná nebezpečí a nikdy nevíte, co kde čeká právě na to vaše dítko. Je už dost riskantní ho pustit samotné do školy, natož běhat venku s kamarády.

Autor: Novotná Erika


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

1 komentář u „Elektronická zařízení vs. hraní si venku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *