Chcete se něčeho zbavit? Půjčte to.

V dřívějších dobách, když si člověk něco půjčil, nejen že to majiteli vrátil, ale dokonce to vrátil v ještě lepším stavu, než si danou věc vypůjčil. Dnes, když někomu něco půjčujete, můžete se s věcí rozloučit. Málokdy se vám totiž vrátí zpátky. A pokud už se vůbec vrátí zpátky, tak v o mnoho horším stavu.

Pokud bysme porovnali počet vypůjčených věcí s počtem vrácených věcí v dřívějších dobách, nevrácených věcí by bylo malé množství. V současné době je tomu naopak. Počet vrácených věcí by byl proklatě malý. Jak to? Nevážíme si věcí a dobrodiní druhých? Ten, kterému věc patří, si ji musel obstarat. Musel vynaložit svou práci a obětovat volný čas, aby si vydělal peníze a věc si pořídil. Nevážíme si tedy času druhých? Člověk, který si věc pořídil, si ji pořídil pro to, že věc potřeboval nebo že si věc přál. Pro člověka má věc, kterou si půjčil buď užitkovou hodnotu, nebo hodnotu citovou. Nebo má pro člověka hodnoty obě. To, že věci nevracíme znamená, že si nevážíme nejen času druhých, času, který musel obětovat na získání věci, ale i člověka samotného.

Slova jsou jen slova.

Ve chvíli, kdy něco potřebujeme a nemáme dostatek prostředků na okamžité získání věci, se obrátíme na člověka, který věc vlastní. Nejčastěji na známého, kamaráda nebo přítele.  V tu chvíli, kdy věc potřebujeme, jsme schopni našim blízkým naslibovat hory doly, jen aby nám věc půjčili. A oni nám ji v dobré víře půjčí, co by nepomohli příteli. A ubíhají dny, měsíce týdny, a vypůjčená věc se nevrací. Vypůjčované věci jsou v malé hodnotě, tak kolikrát přátelství nekončí. A upomínání v jednu chvíli vzdáme, nebo se na celou záležitost zapomene.

Půjčíš peníze, přijdeš o přítele.

S penězi je to ale horší. Když už se nad někým smilujete a peníze půjčíte, začíná proces “Ztrácení přítele”. Karel šel do hospody s Pavlem. Pavel Karla prosil, že je teď na tom špatně a prosil ho, jestli by mu nepůjčil čtyři stovky. Zajímavé bylo, že Karel byl student a nebyl na tom finančně zrovna dobře. Měl posledních sedm stovek tak Pavlovi řekl, že mu je tedy půjčí. Ale s tím, že je bude příští týden potřebovat, jede k rodičům a peníze z brigády dostane až za dlouhou dobu. Pavel ho ujišťoval, že to není žádný problém, že samozřejmě, hned příští týden že mu je přinese. Karel peníze půjčil. Dal si jedno pivo, které pomalu usrkával, pak ještě jedno a pozoroval Pavla, který si koupil cigarety, pil jedno pivo za druhým a vůbec mu nepřišlo na mysl, že jeho kamarád se omezuje kvůli němu. Rozloučili se a každý šel domů. V průběhu následujícího týdne se Pavel neozval. Karel mu psal, jestli se neuvidí, že za pár dní odjíždí za rodiči, kde bude měsíc. Pavel se vymlouval, že teď nemá čas a že se mu ozve. Uteklo pár týdnů. Karlovi bylo divné, že se mu Pavel neozývá, přesto, že před půjčením peněz byli v kontaktu každý den. Tak Pavlovi napsal, jestli by mu nemohl ty vypůjčené peníze poslat na účet. Karel na to, že teď nemá peníze a že mu je dá příští měsíc. Příští měsíc se Karel Pavlovi znovu ozval. Ale ne kvůli penězům. Jen jestli by nezašli na pivo. Pavel se vymlouval na nedostatek času, a že se ozve. Uběhly tři měsíce. Karel se naštval, zavolal Pavlovi, že by mu peníze už mohl vrátit. A Pavel začal. Že je jeho kamarád, že mu pomohl v těžkých chvílích, že mu vrátil sebevědomí, že se chtěl několikrát sejít, že Karel neměl čas a že si myslí, že mu nic nedluží. Karel o svoje peníze přišel a přišel o přítele.  Možná je to dobře. Prozření o tom, co je Pavel zač, ho stálo čtyři stovky. Mít takového člověka za přítele? Možná by ho to v budoucnu stálo o mnoho víc. A ztráta by mohla být i penězi nevyčíslitelná.

together-2450081

Mnoho povyku pro čtyři stovky. 

Možná si říkáte, že čtyři stovky za to nestojí. Že je to malá částka. Ale za prvé, pro někoho čtyři stovky můžou znamenat týdenní stravu. Jistě, každý strůjce svého štěstí, Karel by měl víc pracovat a nemusel by řešit nedostatek. Bůh ale suď. Za druhé jde o princip. Pokud si někdo půjčí i pro něj bezcennou věc, nebo pro něj malou částku, měl by ji vrátit. A pokud si říkáme, že čtyři stovky jsou malá částka, proč si Pavel tento obnos vypůjčoval, když je to malá částka. Pro Pavla jsou čtyři stovky malá částka, ale on sám v jednu chvíli ani takto malou částku neměl a proto si ji půjčil od Karla. A Karlovi tu malou částku dodnes nevrátil. A co teprve větší částky. Mnoho lidí naletělo svým přátelům. Půjčili jim desetitisíce, bylo jim blbé si od nich podepsat směnku, jsou to přeci přátelé. A kolikrát, když směnku požadovali, jejich přátelé breptali: “Jsme přeci přátelé. Ty mi nevěříš?”. A za blbost se opravdu platí.  S vypůjčenou částkou se rozloučili, o přítele přišli.

Nebojte se.

Podle toho, kolik se vrátí vypůjčených věcí zpátky jejich majitelům, lze usuzovat, jak na tom je stav společnosti. Jak se k sobě lidé chovají a jak jeden druhého vnímají. Pokud nejsou lidé schopni dodržovat gentlemanské dohody, měla by to řešit smlouva. Smlouva o výpůjčce, která by zajišťovala, že se vypůjčené věci vrátí zpátky majiteli. V případě peněz se využívá úrok, který je vyjádřením ceny peněz, kterých se vzdáme na určité období. Je to náhrada za to, že se něčeho vzdáme. Nic není zadarmo. Ani peníze, ani věci. A pokud se sami k sobě nedokážeme chovat fér, měli bysme podepisovat smlouvy. Zvláště, pokud se jedná o vyšší částky nebo citově hodnotné věci. A že je to blbé požadovat smlouvy, nebo úroky za vypůjčení? Proč by mělo být hloupé zajistit si vrácení věci, když většině není hloupé věci nevracet?

A na které straně barikády jste vy?

Na straně té, která vrací věci včas, nebo na té straně, která je nevrací? Na základě příčiny a následku ten, který věci půjčoval a nevracely se mu, se může stát stejným člověkem jako ti, kteří je nevracely. Tato teorie padajícího lejna může mít za následek rozšiřování negentlemanského chování. Ale je na nás, jestli chceme být stejní jako ti, kteří se nechovají fér. A pokud fér nejsme, nesmíme očekávat, že k nám druzí fér budou. Je to o nás.

 

Autor: Monika Opatrná

 


Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: Olen Orasa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *