auto, zima, mráz,

Jak o auto pečovat v zimě

Léto i zima jsou dvě rozdílná období, a stejně jako my tak i naši plechoví mazlíčci potřebují jinou péči. Jak se tedy o své auto starat co nejlépe?

Zimní nafta a jiná paliva

Nafta díky parafínu, který obsahuje, může při nižších teplotách zmrznout. Pokud se tak očekávají tužší mrazy než -15°C, doporučuje se tankovat zimní naftu. Ta vydrží i tužší mrazy. V horských oblastech se pak doporučuje tankovat arktickou naftu, která nezmrzne ani při -32°C. Tzv. zimní nafta je během zimy k dostání na čerpacích stanicích prakticky všude, arktická pak jen v horských oblastech.

Výhodou jsou benzínové motory. Natural 95 totiž nezmrzne ani při -40°C, což je teplota, která zpravidla do Evropy nezavítá. S benzínovým motorem tak přes zimu prakticky nejsou žádné starosti.


Ještě výhodněji na to jsou majitelé vozů, která jezdí na LPG. To totiž nezmrzne ani při -50°C. Pravdou je, že LPG se pak často míchá s benzínem, takže je prakticky nemožné tuto směs nechat zmrznout.

Pozor na oleje

Nejen nafta ale také olej může snadno zamrznout. Nedoporučuje se proto v zimních měsících používat oleje s vyšším obsahem biosložky. Technici v autoservise vám rádi poradí, jaký z olejů je pro váš vůz před nastávající zimou ten nejlepší.

Nechte auto zahřát

Než někam vyjedete, je vhodné nechat auto zahřát. Nejen proto, aby vám v něm nebyla zima ale také proto, aby odmrzla skla vy měli co nejlepší výhled. Druhým důvodem, proč se auto zahřívá je také fakt, že studené auto v zimě znamená vyšší spotřebu. Olej je totiž tužší než v letních měsících a dává proto motoru více zabrat.

Ale když je motor studený

Jízda se studeným motorem má svá určitá pravidla, která je třeba dodržovat. Rozhodně nevytáčejte motor do vysokých otáček, vyvarujte se zbytečnému prudkému zrychlování či dosahování maximálních rychlostí. Čím vyšší rychlostí studené auto pojede, tím více se budou opotřebovávat jednotlivé komponenty vozu.

Funkce start-stop je při teplotách blízkých nule a nižších také automaticky vyřazený z toho důvodu, aby nedocházelo k zbytečnému opotřebovávání komponentů ale také, aby se nezvyšovala spotřeba paliva. Majitelé vozů se start-stop systémem se tak nemusejí obávat, že by jim tato funkce opotřebovávala automobil více.Reklama pod tímto článkem za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílejte to dál světu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *